Cel

Spacerek rowerowy

Długość

24 km

Charakter

rekreacyjna, w przeważającej większości asfalt, drogi polne

Przebieg

Stężyca – Żuromino – Borucino – Nowa Wieś – Klukowa Huta – Stężyca

Data przejazdu: 24-04-2008

Ta rekreacyjna wycieczka rowerowa wiedzie przez znane wsie kaszubskie. Wyruszamy ze Stężycy kierując się na północ. Jedziemy drogą 214. Po przejechaniu ok. 2 km skręcamy w prawo w mniej uczęszczaną drogę. Poruszamy się tą drogą mając cały czas po swojej prawej stronie Jezioro Raduńskie Górne.

Po przejechaniu ok. 4 km docieramy do wsi Żuromino. To wieś kaszubska leżąc na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego przy szlaku wodnym Kółko Raduńskie.

Jedziemy dalej. Droga zakręca i biegnie w dół. Po drodze mijamy po lewej stronie drogi położone na północ od Żuromina Jezioro Żuromino. Po przejechaniu 4 km docieramy do Borucina.

To inna kaszubska wieś w gminie Stężyca. Leży na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego i w sąsiedztwie wspomnianego już szlaku kajakowego Kółko Raduńskie.nad Jeziorem Boruckim. Wieś jest siedzibą sołectwa „Borucino” w którego skład wchodzi również osada Kamienny Dół. W pobliżu przesmyku Bramy Kaszubskiej, pomiędzy jeziorami Raduńskim Dolnym i Raduńskim Górnym przy drodze wojewódzkiej nr 228 znajduje się stacja limnologiczna Uniwersytetu Gdańskiego, która przygotowana jest do prowadzenia fizyczno-geograficznych badań regionalnych Pojezierza Kaszubskiego, a w szczególności badań związanych z Jeziorem Raduńskim.

W Borucinie chwilę odpoczywamy, a następnie ruszamy drogą 228 wzdłuż Jeziora Boruckiego. Droga pnie się lekko w górę. Po przejechaniu ok. 3 km skręcamy w prawo w piaszczystą drogę biegnącą wśród pól, łąk i zabudowań gospodarczych. Po pokonaniu ok. 4 km mijamy przydrożny krzyż i wyjeżdżamy w Nowej Wsi.

Tu w tej niewielkiej kaszubskiej wsi wyjeżdżamy na drogę asfaltową. Musimy w nią skręcić w prawo Teraz poruszamy się droga asfaltową i po chwili docieramy do Klukowej Huty. Wieś ta leży już na obrzeżu Kaszubskiego Parku Krajobrazowego.

W Klukowej Hucie skręcamy i zjeżdżamy w dół prosto do Stężycy

Mapka:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *