Cel

Przejażdżka po Słowińskim Parku Narodowym

Długość

12 km ( w jedną stronę)

Charakter

w zdecydowanej większości drogi leśne

Przebieg

Rowy – Smołdzino

Data przejazdu: 02-05-2010

W tym miejscu postaram się opisać bardzo ciekawą, rekreacyjno-relaksacyjną trasę biegnącą uroczymi drogami leśnymi Słowińskiego Parku Narodowego.

Wycieczkę zaczynamy w Rowach przy porcie zaraz za mostem nad Łupawą. Tam jest brama prowadząca do parku i tam właśnie się kierujemy. Po przejechaniu ok. 2,5 kilometrowego odcinka śródleśnym traktem docieramy do pierwszego leśnego miejsca postojowego. Z prawej jego strony znajduje się taras widokowy, z którego możemy podziwiać uroki Jeziora Gardno, z lewej natomiast owalny podest z widokiem na ruchomą wydmę.

Gardno jest jednym z większych przybrzeżnych polskich jezior. Ma powierzchnię 2469 ha i głębokość dochodzącą do 2,6 m. Przez Gardno przepływa rzeka Łupawa. W obrębie jeziora znajduje się rezerwat Wyspa Kamienna.

Po chwili oddechu ruszamy dalej. Droga jest przyjemna, zadbana. Co jakiś czas spotykamy miejsca, w których możemy odpocząć. Leśne ławeczki i stoliki z zadaszeniami. Widać, że gospodarze parku dbają o turystów.

Wśród śpiewu ptaków docieramy do rozwidlenia dróg. Przed nami drogowskazy: prosto – 4,7 km do Smołdzina, 5 km do Gardny Wielkiej, a w lewo 8,5 km do Czołpina. W tym miejscu również wymyślono miejsce, gdzie można odpocząć. Łapiemy więc oddech.

Naszym celem jest Smołdzino więc powinniśmy jechać prosto. Na chwilę jednak zbaczamy z trasy. Skręcamy w lewo w kierunku Czołpina. W odległości ok. 1,5 km od rozwidlenia dróg w tym właśnie kierunku jest piękne niewielkie jezioro o nazwie Dołgie Małe. Trochę dalej w kierunku Czołpina jest też Dołgie Duże.

Jezioro Dołgie Małe ma powierzchnię 6,3 ha i jest najmniejszym i najpłytszym jeziorem w Słowińskim Parku Narodowym. To obszar ochrony ścisłej. Powstało w wyniku odcięcia zatoki Jeziora Gardno na skutek ruchu wydm z północy i północnego zachodu. Otoczenie jeziora to bór nadmorski i bagienny, a na południowym jego brzegu ciągnie się pas torfowiska przejściowego, w którym występuje rosiczka okrągłolistna, żurawina błotna, wełnianka wąskolistna i czermień błotna. Przy drodze, nad brzegiem zbudowano pomost widokowy ułatwiający obserwację tego uroczego zakątka.

Nasz cel jest jednak obrany wcześniej i nie chcemy z niego rezygnować.

Po krótkim odpoczynku połączonym z zachwytem nad urokami tego małego akwenu ruszamy powrotem do rozwidlenia dróg. Teraz już zmierzamy do prosto do Smołdzina.

kilkaset metrów od niego kończy się las i park. Wjeżdżamy na polną drogę mijając po lewej stronie parking. Dojeżdżamy do Łupawy i skręcamy w lewo w drogę wyłożona płytami. W pobliżu znajduje się Obszar Ochrony Ścisłej Gardnieńskie Lęgi.

Droga wjedzie nas do lasu i skręca w prawo. Następnie las się kończy, droga jest piaszczysta, potem utwardzona. Widać już zabudowania Smołdzina..

Zwiedzamy wieś i odpoczywamy. Ponieważ jest pora obiadowa jesteśmy już trochę głodni. Znajdujemy miłą restauracyjkę o swojskiej nazwie „Gościniec u Bernackich”. Zajadamy się smaczną rybką.

Wracamy ta samą drogą.

Mapka:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *