Swarzewo – Krokowa

Cel

Próba, przetestowanie nowej ścieżki rowerowej

Długość

17,35 km (w jedną stronę), od kościoła w Swarzewie: 21,1 km

Charakter

Asfalt

Przebieg

Gnieżdżewo (stacja kolejowa Swarzewo) – Łebcz – Starzyński Dwór – Kłanino – Sławoszyno – Krokowa

Data objazdu: 25-06-2011

Dzisiaj (25-06-2011), po wizji lokalnej (objechaniu trasy) chciałem podzielić się z Wami wrażeniami na temat nowopowstałej ścieżki rowerowej Swarzewo – Krokowa.

Ścieżka powstała na odcinku byłej linii kolejowej Swarzewo-Krokowa , dokładnie na jej nasypie.

Inwestycja realizowana była na przełomie lat 2010/2011. przy udziale środków pochodzących z Unii Europejskiej tj. Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego.

Kosztorysowa wartość całości zadania wynosi 3.999.559,00 zł , z czego udział dofinansowania wynosi 85% kosztów tj. 3.399.625,14 zł

Obecnie trwają prace wykończeniowe (malowanie pasów, miejsca odpoczynku, prace wykończeniowe przy mostach)

Zrealizowane zostały już wszystkie elementy projektu z zakresu branży drogowej, mostowej (4 obiekty) oraz małej architektury (5 miejsc odpoczynku).

Ścieżka biegnie szlakiem dawnej linii kolejowej Swarzewo-Krokowa. Zaczyna się w Gnieżdżewie przy stacji kolejowej Swarzewo.

Żeby dojechać tam ze Swarzewa trzeba kierować się ścieżką rowerową Hel-Puck ok. 2 km w stronę Pucka. Przed rondem musimy przejechać na drugą stronę jezdni, potem tory kolejowe i za stacją skręcić w prawo.

Trasa o długości 17,35 km jest niezwykle przyjemna. Wiedzie wśród pól i łąk. Przyjemnie jest nią jechać. Podjazdy i zjazdy są łagodne, acz długie. W dużej części wiedzie po terenie równinnym.

Powstało 5 miejsc wypoczynku rozmieszczonych w ten sposób, żeby strudzony turysta nie zrezygnował i dojechał do celu.

Trasa w całości jest pokryta asfaltem. Prowadzi przez piękne tereny Północnych Kaszub. Łączy dwie kaszubskie, znane miejscowości. Swarzewo ze swoim Sanktuarium Matki Boskiej Swarzewskiej, Królowej Morza i Krokową z zamkiem rodziny von Krockow. Należy jeszcze podkreślić jedną ważną rzecz. Trasa Puck-Hel doczekała się przedłużenia od Zachodu. Dzięki temu turystom-rowerzystom będzie łatwiej dojechać na Mierzeję Helską

Mapka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *